Jei iki šiol midijos jums asocijavosi su prabangiais restoranais ir patyrusiais virtuvės šefais, turime gerą žinią – iš tiesų tai lengviausiai paruošiami moliuskai. Šios jūros gėrybės ne tik skanios, maistingos, bet ir greitai pagaminamos. Be to, šiltuoju metų sezonu jas gaminti galima ir ant grilio. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad pirkėjai išties labiau eksperimentuoja virtuvėje, ant grilio kepa ne tik mėsą, bet ir jūros gėrybes.
Gausios baltymų
„Šašlykai, dešrelės ar sparneliai – neatsiejami nuo tradicinių grilio patiekalų. Visgi, matome, kad pirkėjai vis labiau linkę grilyje pasigaminti ir gurmaniškesnių patiekalų. Būtent dėl šios priežasties esame paruošę iš anksto pagamintų, griliui skirtų krevečių, įvairios rūšies žuvies. Pastebime, kad pirkėjų krepšeliuose vis dažniau atsiduria ir midijos“, – teigia V. Budrienė.
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad midijos – gerųjų savybių gausa išsiskiriančios jūros gėrybės.
„Midijose gausu baltymų. Tai yra puikus omega-3 riebalų rūgščių, cinko ir folio rūgšties šaltinis, midijose taip pat yra daug seleno, jodo ir geležies“, – pabrėžia ji.
Kaip teigia V. Juodkazienė, egzistuoja apie 17 midijų rūšių. Jų geldelių dydis skiriasi priklausomai nuo sezono: didžiausios ir mėsingiausios jos yra spalio mėnesį, o mažiausios – kovą. Dažniausiai jos gyvena jūrose ir vandenynuose. Joms palankioje aplinkoje midijos išgyventi gali ir apie 60-70 metų. Midijos maitinasi filtruodamos dumblius, bakterijas, fitoplanktoną ir kitus vandenyje esančius mikroorganizmus.
Kaip jas paruošti?
Midijas pagaminti išties labai nesudėtinga. Jas paruošti galima vos per 10–15 min. Visgi, pirmiausia jas reikėtų gerai nuplauti ir nuvalyti.
„Apdorojant midijas svarbu patikrinti, ar visos geldelės užsidariusios. Jei aptinkate atsidariusių, įtrūkusių ar kitaip pažeistų, meskite jas lauk. Atrinktas geldeles nuplaukite po tekančiu vandeniu, nušveiskite šepetėliu ar švaria kempinėle. Stebėkite, kad verdančios geldelės atsidarytų, o jei pastebėsite neatsidariusias – jas išmeskite“, – pataria V. Juodkazienė.
Dažniausiai midijos verdamos įvairiausiuose padažuose. Jas troškinti galima ir grietinėlės, šviežių pomidorų ar kokosų pieno padažuose. Šios gėrybės dažnai gardinamos svogūnais, česnakais, salierais, petražolėmis, krapais. Prie jų kartais derinama ir šoninė, čiorizo dešra, netgi pelėsinis sūris, o jas ištroškinti užtrunka vos 10–15 minučių. Dažniausiai midijos patiekiamos su paskrudinta šviežia duona ar bulvytėmis. Midijos taip pat puikiai tinka ir prie makaronų patiekalų ar į įvairiausius jūros gėrybių troškinius, sriubas. Be to, jas galima ruošti ir kaip užkandį – pavyzdžiui, kepti tešloje, užkepti duonos trupiniais.
Visgi, pasak V. Juodkazienės, midijas gaminti galima ir ant grilio. Midijas ant grilio paruošti taip pat labai paprasta. Vienu metu ant vidutinio dydžio grilio galima kepti kiek daugiau nei kilogramą midijų. Midijas tereikia išdėlioti ant įkaitintos kepsninės ir pakepti nuo 5 iki 10 minučių. Galiausiai iškeptas midijas reikėtų pabarstyti šviežiais pipirais, druska, smulkintomis petražolėmis ir patiekti.
„Iki“ atstovė dalijasi trimis receptais su midijomis, kuriuos lengvai pasigaminsite namuose.
Puode virtos midijos su česnaku ir grietinėle
Jums reikės:
- 1 kg šviežių midijų
- 200 ml sultinio
- 250 ml grietinėlės
- 2 svogūnų
- 2 skiltelių česnako
- 2 v. š. sviesto
- 15 g šviežių petražolių
- Šlakelio alyvuogių aliejaus
- Žiupsnelio maltų pipirų
- Žiupsnelio druskos
Gaminame:
Puode ištirpinkite sviestą ir apie 3 minutes pakepinkite susmulkintus svogūnus. Tuomet į puodą sudėkite smulkintą česnaką ir sultinį, suberkite midijas, puodą uždenkite ir viską troškinkite apie 5 minutes, kol midijos šiek tiek prasivers. Keptuvėje užvirkite grietinėlę, supilkite puodo turinį ir troškinkite midijas grietinėlėje porą minučių. Pagardinkite patiekalą petražolėmis. Skaniausia midijas valgyti su keptomis bulvytėmis arba itališka duonele!
Grilyje keptos midijos su duonos trupiniais
Jums reikės:
- 24 midijų
- alyvuogių aliejaus
- Pusantro puodelio duonos trupinių
- Pusės puodelio tarkuoto parmezano
- Pusės šaukštelio rūkytos paprikos
- Šiek tiek smulkintų petražolių
- Kelių šaukštų ištirpinto sviesto
- Tarkuotos citrinos žievelės
- Kelių susmulkintų skiltelių česnako
- Druskos ir pipirų
Gaminame:
Midijas sudėkite į didelį puodą su šlakeliu vandens. Jas šiek tiek pavirkite ir palaukite kol šios atsidarys. Kai midijos pravės nuimkite viršutines geldeles. Ir midijas sudėkite į kepimui skirtą indą. Dubenyje sumaišykite džiūvėsėlius, parmezaną, papriką, petražoles. Kitame dubenyje sumaišykite sviestą, žievelę ir česnaką, tada supilkite ant trupinių ir gerai išmaišykite. Trupinius dėkite į midijų geldeles, apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir kiškite į įkaitintą grilį. Viską pakepkite kelias minutes.
Spagečiai su midijomis
Jums reikės:
- 2 šaukštų sviesto
- Šlakelio alyvuogių aliejaus
- 4 sukapotų česnako skiltelių
- 1/2 šaukštelio maltų raudonųjų pipirų dribsnių
- Kelių nuluptų pomidorų
- Mėgstamų spagečių
- Žiupsnelio druskos
- Šlakelio sultinio
- Kilogramo nušveistų midijų
- Šviežių, susmulkintų petražolių
Pagaminimas:
Didelėje keptuvėje arba puode ištirpinkite sviestą ir 2 šaukštus aliejaus. Sudėkite česnakus ir raudonųjų pipirų dribsnius ir viską kelias minutes pakepkite. Sudėkite susmulkintus pomidorus ir dar pakepkite. Išvirkite makaronus ir pasilikite 1 1/2 puodelio makaronų virimo skysčio. Į besitroškinančius pomidorus įpilkite sultinio. Tuomet sudėkite midijas ir 1/4 puodelio makaronų virimo skysčio. Uždenkite dangčiu ir viską pavirkite apie 4 minutes. Į midijas įpilkite makaronų dar 1/4 puodelio makaronų virimo skysčio, sumažinkite ugnį ir dar kelias minutes patroškinkite. Galiausiai į padažą sudėkite makaronus, papuoškite petražolėmis ir apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Skanaus!
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė