Dar 2021 m. rudenį buvo priimtos Administracinių nusižengimų kodekso pataisos, numatančios, kad už aplinkos teršimą asmenims gresia ne tik baudos, bet ir transporto priemonių, kuriomis buvo gabenamos atliekos, konfiskavimas.
„Teršimas atliekomis – vis dar labai dažnas aplinkosaugininkų nustatomas pažeidimas, deja, ne visada pavyksta rasti kaltininkus, nes atliekomis dažniausiai atsikratoma nuošaliose vietovėse, pakelėse, pamiškėse“, – sako Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos viršininkė Ramunė Lukaševičienė.
Jos teigimu, jei nerandama galimą teršėją identifikuojančių duomenų, neatsiranda liudytojų, tokias bešeimininkes atliekas valstybinėje žemėje sutvarkyti tenka savivaldybėms. Su privačiomis valdomis paprasčiau: vadovaujantis Žemės įstatymo nuostatomis atliekų sutvarkymu privačiuose sklypuose privalo pasirūpinti žemės sklypo savininkas ar naudotojas, turintis pareigą elgtis atsakingai ir neužteršti savo teritorijos.
„Mes nuoširdžiai dėkojame visiems, padedantiems saugoti aplinką, – visuomenės indėlis saugant gamtą tikrai svarus. Bet turime galvoti ne tik kaip nustatyti teršėjus – labai svarbu, kad tokiems žmonėms išvis nekiltų noras atliekomis atsikratyti bet kur ir bet kaip“, – pabrėžia R. Lukaševičienė.
Taigi aplinkosaugininkų prašymas paprastas: jei pamatote, kad kažkas teršia aplinką, pasistenkite surinkti kuo daugiau įrodymų: nufotografuokite ar nufilmuokite automobilio valstybinį numerį, jei pavyks – ir patį atliekų išmetimo faktą. Šią informaciją, nurodydami vietą (dar geriau – pridėję koordinates), ir kitas detales siųskite el. paštu info@aad.am.lt.
O atliekas priduoti galima Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro aikštelėse, kurių adresus ir darbo laiką rasite – čia.
Atkreipiame dėmesį, kad įsigalioję Administracinių nusižengimų kodekso 29 straipsnio 4 dalies pakeitimai, kuriuose įtvirtinta nuostata, jog už aplinkos teršimą gali būti skiriamas administracinio nusižengimo padarymo įrankių, kuriais atliekomis buvo atsikratoma, t. y. transporto priemonių, kuriomis atliekos buvo vežamos, konfiskavimas.
Taip pat kodeksas papildytas 247 straipsnio 53 dalimi, numatančia, kad toks nusižengimo padarymo įrankių konfiskavimas grės už aplinkos teršimą 1 kub. m ir didesniu pavojingų ir nepavojingų atliekų kiekiu, už aplinkos teršimą 5 kub. m ir didesnių pavojingų ir nepavojingų atliekų kiekiu (t. y. už 247 straipsnio 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 dalyse numatytus administracinius nusižengimus gali būti skiriamas administracinio nusižengimo padarymo įrankių, kuriais atliekomis buvo atsikratoma, transporto priemonių, kuriomis atliekos buvo vežamos ir atliekomis atsikratoma, ir kitų administracinio nusižengimo padarymo priemonių konfiskavimas).
Urtė Šimonytė
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos